„Sztuka naszymi oczami”

W tym roku  Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Luszowicach, we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych w Tarnowie oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Edukacyjną Fundacją im. Romana Czerneckiego, realizuje  Ogólnopolski Program „Formy podstawowe”.

Ukryte w pudełku prace artystów z Polski i ze świata (wraz z narzędziami potrzebnymi do pracy), wokół których prowadzone są zajęcia związane ze sztuką,  tworzą „uśpioną wystawę”. W każdej chwili może ona powstać w kształcie, jaki nadadzą jej uczniowie i uczennice wspierani przez nauczycieli oraz zespół edukatorów.

W realizacji programu, który trwa do czerwca, pomaga nam pani Aleksandra Kubisztal, a szkolną koordynatorką jest pani Maria Nowak.

W związku z tym, 21 marca 2024 r. w  placówce w godzinach od 17:00 do 19:00, miało miejsce wydarzenie artystyczne pod hasłem „Sztuka naszymi oczami”.

Swoją obecnością zaszczycili nas: pracownicy BWA w Tarnowie - pani dyrektor Ewa Łączyńska-Widz, pani Aleksandra Kubisztal, pani Natalia Sikorska,  pani Monika Migdał; państwo Sonia i Bartłomiej Pochopniowie z małym Stasiem - architekci, pan Krzysztof Maniak - artysta pochodzący z Tuchowa, zajmujący się filmem, fotografią i performansem.

Wysłuchaliśmy wykładów Gości o „Działaniach artystycznych w naturze”
 i „Opowieści o architekturze”.

Byli z nami: pan Marek Kopia – Sekretarz Gminy Radgoszcz, pani Renata Klimek - Kierownik referatu do spraw Promocji Gminy, Rozwoju Przedsiębiorczości i Ochrony Zdrowia, Dyrektorzy naszych Szkół i Przedszkoli, również emerytowani; Panie z Rady Rodziców oraz  Klubu Senior + w Smykowie.

„Uśpiona” w projektowym pudełku Szkolna Galeria Sztuki „ożyła”! Przedmioty, instalacje i kompozycje, obrazy, rysunki, wydruki – także 3D, plakaty, makiety, fotografie, filmy, prace, uczniowskie i nauczycielskie kolekcje znalazły swoje miejsce w szkolnej przestrzeni. Połączenie niektórych z nich mogło wydawać się nieoczywiste. Ważne były jednak: pomysł, wyobraźnia
i kreatywność.

Uroczyście otwarta  Wystawa składała się z trzech części. Pierwsza dotyczyła tego, co łączy się z przyrodą, druga – architektury. Trzecią poświęcono abstrakcji.

W przygotowanie Szkolnej Galerii Sztuki włożono dużo wysiłku oraz serca.
W proces twórczy  włączyło się wiele osób. Największymi Artystami były jednak dzieci i młodzież. Tworzenie Wystawy dało Uczniom, Nauczycielom, a także Pracownikom szkoły mnóstwo radości.

Wydarzeniu „Sztuka naszymi oczami” towarzyszyły warsztaty i działania artystyczne, na przykład: „Matematyka nicią wyszywana”, „W krainie LEGO”, „Rzeźby z siana” z panem Krzysztofem Maniakiem, „Origami z koła”, „Wysyp talentów”, „Zostań artystą” – kolorowanie, tworzenie abstrakcji, „Na ludową nutę” – wykonywanie kwiatów z bibuły, przedmiotów z gliny, „Puzzle, quizy i gry online”, w tym konkurs na obraz, dzieło z klocków.

Można było  skorzystać z kącika kawowo-herbacianego, przekąsić coś,
a podczas kiermaszu prowadzonego przez Radę Rodziców nabyć palmy, koszyki wielkanocne, pyszne ciasta.

Każdy: dorosły i dziecko, młodszy i starszy znalazł coś dla siebie!  Sztuka połączyła pokolenia!

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania tego artystycznego wydarzenia.