Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Luszowicach

                  
33-206 Luszowice, ul. Tarnowska 31                   
                Tel: 14 641 33 09                                                                    
                                                                                                                                                                                                                                                   

 

Historia szkoły

     Z bogatą historią Luszowic wiąże się ważne wydarzenie, jakim jest powstanie pierwszej szkoły. Miało to miejsce w 1853 roku. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był proboszcz parafii Luszowice, ksiądz Franciszek Łukaszewski. Duże starania w tym zakresie czynił także ówczesny wójt Luszowic, Wawrzyniec Puła.

     Fakt założenia szkoły został opisany w  „Kronice szkolnej” z 1867 roku w następującym brzmieniu: „Szkoła trywialna w Luszowicach została przez gminy Luszowice, Smyków Wielki i Lipiny założoną i restryktem wysokiej c. k. Krajowej Rady Szkolnej we Lwowie z dnia 20 grudnia 1853 roku potwierdzoną”.

     Dnia 1 października 1854 roku nastąpiło uroczyste rozpoczęcie pierwszego roku szkolnego w wybudowanym, drewnianym budynku,

   W szkole tej uczono po polsku i niemiecku następujących przedmiotów: religii, pisania, czytania, rachowania, geografii, hodowli pszczół, pielęgnowania i szczepienia drzew, historii, fizyki, geometrii, gramatyki, śpiewu, rysunków.

     Pierwszym katechetą był ks. Franciszek Łukaszewski, a być może uczył i innych przedmiotów, bo nie wiadomo, kto był pierwszym świeckim nauczycielem.

    W roku 1858 posadę nauczyciela obejmuje pan Franciszek Sykułowski, który pracuje w luszowickiej szkole do roku 1862. Jego następcami do lat osiemdziesiątychbyli: Henryk Stochandel, Michał Przybyszewski, Grzegorz Augustyn, Józef  Jędrzejewski, Józef Bukowski. Nauczyciele ci jednak na dłużej w Luszowicach nie pozostali.

     W kwietniu 1877 r. zmarł ksiądz Franciszek Łukaszewski. Kontynuatorem i jego następcą był ksiądz Jan Suwada. Troskliwie dbał on o całą parafię, podnosił poziom moralny i intelektualny swoich parafian. Wpływał na dobór nauczycieli w miejscowej szkole i  interesował się jej losami.

     Rozpoczął współpracę z przybyłą z końcem listopada 1878r. młodziutką nauczycielką Antoniną Popowczak, która była oddana pracy i dzieciom. Szczególną opieką otaczała dzieci najuboższe, zaopatrując je w ubrania, obuwie, książki. Była inicjatorką szeregu prac społecznych i kulturalnych na wsi. W 1910 roku przeszła na emeryturę. Zmarła w rodzinnym Krakowie.

     Na początku lat dziewięćdziesiątych ks. Jan Suwada rozpoczął starania o wybudowanie nowego budynku szkolnego. Prace przebiegały jednak opornie wobec sprzeciwu i skłócenia okolicznych wsi, które nie chciały ponosić kosztów budowy i utrzymania szkoły. Wysiłek i zaangażowanie  ks. J. Suwady zostały jednak uwieńczone w roku 1903, gdy do użytku oddano nowy, murowany budynek szkolny.

     W okresie międzywojennym oraz  w trudnych latach II wojny światowej kierownikami w szkole w Luszowicach byli: p. Franciszek Lechowicz , p. Augustyn Ojak, p. Teofila Wild, p. Maria Wierchowska-Madura, która w 1943 r. została aresztowana i zginęła w Oświęcimiu. Nauczyciele ci byli oddani szkole, prowadzili szeroko rozwiniętą działalność pozaszkolną. Cechowała ich miłość do dzieci
i umiłowanie ojczyzny.

     Szczególnie   duże   zasługi   ma   w  rozwoju   szkoły  luszowickiej  nauczycielka, pani Kazimiera Starostka, która przybyła do Luszowic w 1943 roku z terenów wysiedlonych.  Ona to zostawiła w murach szkolnych dużą część swojego życia i serca. Była we wsi zawsze, nawet w trudnych i smutnych dniach okupacji. W 1954 r. została kierowniczką szkoły. Do  końca życia mieszkała w Luszowicach w domu nauczyciela. Zmarła w 1998 roku i spoczywa na cmentarzu w Luszowicach.

     Po wojnie, po remoncie budynku, dzieci znów licznie uczęszczały do szkoły. W celu likwidacji analfabetyzmu wśród dorosłych organizowana była nauka pisania i czytania oraz kursy gotowania, kroju i szycia. Co tydzień odbywały się seanse filmowe dla mieszkańców.Od 1968 r. dyrektorem szkoły został pan Antoni Dobosz. Aktywnie włączył się w budowę nowej szkoły i domu nauczyciela przy drodze do Tarnowa. Uroczyste otwarcie szkoły odbyło się 12 października 1969 r. Placówce nadano w tym dniu imię gen. Karola Świerczewskiego,

     Dyrektor Dobosz był bardzo wymagającym i zdyscyplinowanym nauczycielem. Wielokrotnie odznaczano go za sumienną pracę i osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze. Zmarł, po ciężkiej chorobie, 8 grudnia 1980 r.

     W latach 70 - tych Szkoła Podstawowa w Luszowicach stała się szkołą zbiorczą i uczęszczały do niej dzieci ze Świerża, Smykowa i Lipin. Szkoły w Smykowie i Świerżu stały się filialnymi szkoły w Luszowicach.

     W styczniu 1981r. dyrektorem szkoły została pani Romana Cochara. Sytuacja polityczna i gospodarcza kraju ulegała wówczas coraz większemu pogorszeniu. Szkolnictwo poddawane było różnorodnym naciskom politycznym. Życie szkoły trzeba było dostosować do istniejących warunków i działać na miarę potrzeb i możliwości. Szczególnie ciężkie były okresy zimowe, gdy w szkole brakowało opału. Dużą pomoc nieśli mieszkańcy, wykonując społecznie najpotrzebniejsze remonty.

      W roku 1988 z funkcji dyrektora zrezygnowała pani R. Cochara, a jej miejsce zajął pan Adam Laskowski. Na jego wniosek podjęto decyzję o zmianie imienia szkoły. Społeczność szkolna wybrała na patronkę Marię Konopnicką. Uroczyste nadanie imienia odbyło się w obecności władz gminnych i oświatowych dnia 23 maja 1991 r.

   W styczniu 1996r. szkoły oficjalnie przeszły pod zarząd i finansowanie gmin. Przeprowadzono reorganizację szkolnictwa gminnego. Zlikwidowano szkoły filialne w Smykowie i Świerżu, dzieci z tych placówek uczęszczają do szkoły w Luszowicach.

     W 1994 r. rozpoczęto  modernizację  i  rozbudowę  obiektu szkolnego w Luszowicach. Wiele prac można było wykonać dzięki zaangażowaniu w budowę całej wsi. Nieocenioną pomocą było przekazanie szkole  materiałów przeznaczonych na budowę Domu Ludowego.Prace zakończono w 1999 r. i przekazano do eksploatacji nowe sale lekcyjne, pracownię komputerową, bibliotekę oraz nowoczesną salę gimnastyczną, kuchnię i świetlicę.

     W związku z reformą oświaty przeprowadzoną w 1999 roku szkoła została przekształcona w Zespół Szkół Publicznych w Luszowicach, w którego skład weszła Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej i Gimnazjum nr 2. Do gimnazjum uczęszczały dzieci z Luszowic, Lipin i Nieczajny.

    Rok 2003 był czasem wyjątkowym dla nauczycieli,  uczniów, rodziców, pracowników szkoły, absolwentów, bowiem szkoła obchodziła jubileusz 150-lecia istnienia.Uroczystościom jubileuszowym towarzyszyło poświęcenie sztandaru szkoły podstawowej oraz nadanie  imienia XXV-lecia pontyfikatu Jana Pawła II dla gimnazjum. Centralne uroczystości odbyły się dnia  4 października 2003 r. w Luszowicach. Uczestniczyli w nich: ordynariusz diecezji tarnowskiej biskup Wiktor Skworc, władze gminne i powiatowe, parlamentarzyści, władze oświatowe, mieszkańcy wsi, uczniowie i nauczyciele. Wewnątrz szkoły wmurowano tablice pamiątkowe.

    W latach od 2007 do 2019 funkcję dyrektora szkoły pełniła pani Teresa Motyka. Z zaangażowaniem realizowała zadania wynikające z założeń oświaty i zapotrzebowania środowiska. Uczniowie mogli korzystać z Internetu, nowoczesnych pomocy dydaktycznych, siłowni, kompleksu sportowego Orlik, wyjazdów na basen oraz wielu innych zajęć pozalekcyjnych. Wszystkie chętne dzieci objęto dożywianiem. Realizowano projekty edukacyjne, by uczniowie mogli rozwijać swoje zainteresowania i zdobywać nowe wiadomości.

     Nowa karta w historii szkoły rozpoczęła się w 1 września 2017 roku w związku z reformą oświaty zakładającą likwidację gimnazjów. W szkole przeprowadzono reorganizację i zmieniono nazwę na Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Luszowicach.

Od września 2019 roku funkcę dyrektora szkoły objął pan Łukasz Wilk.