Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Luszowicach

                  
33-206 Luszowice, ul. Tarnowska 31                   
                Tel: 14 641 33 09                                                                    
                                                                                                                                                                                                                                                   

 

Zagrożenia związane z Internetem

Drodzy Rodzice!

 

Przed  nami najbardziej rodzinne święta czyli Boże Narodzenie. Na pewno będą to święta inne niż wszystkie, bo spędzimy je w czasie jakże trudnym dla nas wszystkich.  Dla dzieci będzie to też czas odpoczynku od nauki zdalnej, który ze względu na pandemię, będzie dodatkowo wydłużony o ferie zimowe. Będzie to, aż 4 tygodnie. Warto zaplanować jak ten czas wykorzystamy, czy spędzimy go wspólnie ze swoimi dziećmi, czy damy im swobodę wyboru robienia tego na co mają ochotę.  Drodzy Rodzice, sprawdzajcie jak ten czas spędzą Wasze dzieci. Czy zdecydują się na wartościowe zajęcia, czy wybiorą godziny poświęcone na programy telewizyjne, a może przed  komputerem, czy z telefonem w ręce. 

O szkodliwości  urządzeń  elektronicznych dużo już zostało powiedziane,  ale czy wystarczająco dużo, aby uchronić nasze dzieci przed skutkami ich używania. Niedawno trafiłam na artykuł pani psycholog, która opisuje swoją pracę i problemy, z którymi mierzy się na co dzień. Otóż, pisze, że powody z jakimi zgłaszają się rodzice na terapię ze swymi dziećmi są wstrząsające. Posłużę się fragmentami tegoż artykułu. „Od ponad roku zgłaszają się na terapię super fantastyczne wysportowane, kulturalne, mądre, utalentowane, szalenie inteligentne dzieci…, ale uzależnione od gier komputerowych lub z moczeniem nocnym, zabrudzaniem kałem i zaburzeniami zachowania i snu z powodu nawracających obrazów z gier lub filmików na YouTube typu potwory, ścinanie głowy ludziom, tryskająca krew na ekran telefonu, przymus przechodzenia do kolejnego etapu itp., dzieci sześcioletnie uzależnione od oglądania pornografii lub wstające w nocy i grające do 4 nad ranem… . Niektórym  z nich nie może  już pomóc psycholog…  konieczne jest leczenie psychiatryczne…”

W dalszej części artykułu autorka przestrzega przed swobodą korzystania przez dzieci z filmików na YouTube, oglądaniu, gdy  ktoś  inny gra w grę, oglądaniu bajek, w trakcie których pojawiają się reklamy różnej treści, często mimo stosowania przez rodziców wielu zabezpieczeń. Zdrowe dziecko można tymi obrazami skrzywdzić na długo…, a terapia jest ogromnie długa i  ciężka.

„Nie sposób opisać jak trudno patrzy się na rodzica, który płacze w gabinecie nie mogąc sobie wybaczyć, że coś przegapił, że nie dopilnował… rodzica, który wie, że jest za późno i że będzie musiał swoje ukochane dziecko odwieść na psychiatrię …”

Na pewno jest to już ostateczność, choć skutków nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych jest naprawdę dużo. Pani psycholog zwraca uwagę na zaburzenia nastroju, pobudzenie lub apatia, strach przed wychodzeniem na zewnątrz w obawie, przed tym, że obcy dorosły zamieni się w potwora z gry i obetnie głowę, grożenie nożem rodzicom w momencie odebrania  telefonu, porzucenie własnych pasji zainteresowań, izolacja w kontaktach z rówieśnikami, rodziną. Współczesne dzieci żyją w przeświadczeniu, że wszystko jest O NICH i DLA NICH, o nic nie muszą dbać, bo przecież dostaną nowe… . Wszystko kręci się wokół nich – bo „JA” chcę …” Często przekłada się to na  agresywne zachowania, na mierzenie poziomu szczęścia  miarą posiadania itd. 

Uczniowie mierzą swoją wartość ilością i jakością posiadanych przedmiotów, dobrego telefonu, modnych ubrań czy markowych butów. Należy im uświadomić, że wartość człowieka nie mierzymy dobrami materialnymi. Są to tylko dodatki, z których możemy korzystać, ale nie należy ich stawiać na pierwszym miejscu. Wartością jest rodzina, przyjaźń, praca, uczciwość.

Spędźmy czas Świąt Bożego Narodzenia ze swoimi dziećmi. Rozmawiajmy, grajmy w gry edukacyjne, kreatywne czy planszowe. Bawmy się, spacerujmy na świeżym powietrzu. Rozmawiajmy o zwykłych  problemach, możemy wtedy poznawać swoje dzieci, dowiedzieć się coś o nich. Nie musi być to coś wielkiego, zwyczajne codzienne sprawy mogą też być atrakcyjne, ważne są chwile spędzone razem. Poświęćmy  dzieciom dużo swojej uwagi, wolnego czasu. Bądźmy z nimi i dla nich. Poznajmy się wzajemnie. Zaowocuje to  w przyszłości Waszego dziecka i waszych relacji. Dopilnujmy, żeby czas wolny nie był czasem zmarnowanym, ale spędzonym pożytecznie. Ten czas powinien być też przeznaczony na obowiązki, gdyż należy dzieci wdrażać do pracy od najmłodszych lat, nie powinien to być czas bezczynności.  Warto go poświęcić na zabawę na świeżym powietrzu, ciekawą książkę, spotkanie z przyjacielem i z rodziną. Wzorce, które teraz przekażemy naszym dzieciom są bardzo ważne i wartościowe.

Niech ten świąteczny  czas będzie radosny i szczęśliwy dla Was i Waszych Rodzin. Spędźmy go w zdrowiu, w gronie najbliższych, z nadzieją na lepsze dni, bez obaw o swoje życie i bezpieczeństwo.

Ewelina Kacała                                                                                                                                                                                  Lucyna Kułaga