Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Luszowicach

                  
33-206 Luszowice, ul. Tarnowska 31                   
                Tel: 14 641 33 09                                                                    
                                                                                                                                                                                                                                                   

 

Projekt „Lekki tornister”

Tornister stanowi nieodzowny atrybut każdego ucznia. Jego waga, odpowiednie  dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywienia kręgosłupa.

W wieku szkolnym ma miejsce pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka. W okresie tym następuje wzmożony wzrost ciała dziecka, w związku, z czym uczniowie bardziej narażeni są na wykształcenie się u nich wady postawy. Rozpoczynając naukę, dziecko zmienia swój dotychczasowy tryb życia spędzając w szkolnej ławce – w pozycji siedzącej – dziennie powyżej 4 godzin. Dodatkowo w wieku 6–9 lat organizm wykazuje ogromną biologiczną potrzebą ruchu, co prowadzi do częstej zmiany pozycji podczas lekcji.

Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan.
Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku.
Nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów.
Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia.

Źródło:https://gis.gov.pl/oswiata/zalecenia-dotyczace-tornistrow-szkolnych/

 

 

10 ZASAD ZDROWEGO KRĘGOSŁUPA

Aby kręgosłup był zdrowy i zadowolony, wystarczy pamiętać o kilku prostych radach:

  1. Kupując tornister, wybierz ten, który jest nie tylko ładny, ale również ma szerokie, regulowane szelki i specjalnie wyprofilowany tył oraz nie waży więcej niż 1 kilogram. Jeśli to możliwe, zdecyduj się na plecak z dodatkowym paskiem zapinanym z przodu (na klatce piersiowej) – pomoże on ustabilizować tornister oraz rozłożyć jego ciężar na cały tułów.
  1. Zrezygnuj z plecaka na kółkach. Mimo, że jego zakup może wydawać się dobrym pomysłem, trudno będzie Ci nosić tornister na schodach i podczas złej pogody. Poza tym ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstania wad postawy i… zasmuci Twój kręgosłup.
  1. Pakując do tornistra podręczniki, zeszyty i przybory szkolne, cięższe rzeczy umieść na dnie, w centralnej części plecaka, a lżejsze – na górze lub po bokach. Wykorzystaj wszystkie przegródki i kieszonki.
  1. Codziennie wieczorem sprawdź zawartość swojego plecaka, wyciągając z niego zbędne książki, niezjedzone kanapki oraz misie, klocki, samochodziki i inne zabawki. One naprawdę nie będą potrzebne w szkole, ucieszą się z pozostania w domu!
  1. Spakuj tylko te rzeczy, które będą potrzebne następnego dnia w szkole. Skorzystaj z pomocy rodziców!
  1. Upewnij się, że tornister nie jest za ciężki – nie przekracza 10-15% Twojej masy ciała. Zapytaj mamę lub tatę!
  1. Dodatkowe rzeczy – przybory plastyczne, zapasowe zeszyty, dodatkowe podręczniki – jeśli możesz, zostaw w szkole, w swojej szafce lub w miejscu wyznaczonym przez nauczyciela.
  1. Noś plecak na obu ramionach. Tornister powinien przylegać do ciała, a nie zwisać poniżej pośladków lub ciągnąć Cię swoim ciężarem do tyłu.
  1. Pamiętaj o prawidłowej postawie ciała podczas nauki przy biurku, siedzenia w szkolnej ławce, a także w trakcie zabawy.
  1. Nie zapominaj o aktywności fizycznej – biegaj, pływaj, graj w piłkę z kolegami, pójdź na plac zabaw lub na spacer. Sport to zdrowie – dzięki niemu zmniejszysz napięcie mięśni pleców, a Twój kręgosłup zyska kolejny powód do zadowolenia!

Z badań wynika, że:

  • co drugi uczeń w wieku 6–9 lat nosi tornister, którego waga przekracza 10% masy ciała dziecka;
  • 1 kg średnio ponad tyle zbędnych rzeczy znajduje się w tornistrze ucznia szkoły podstawowej;
  • 1,94 kg tyle ważył najcięższy PUSTY plecak;
  • 77% zawartości tornistra stanowiły przedmioty zbędne u jednego badanego trzecioklasisty;
  • nawet 6–7 kg waży plecak dziecka objętego edukacją wczesnoszkolną!;
  • cięższe plecaki mają dziewczynki niż chłopcy;