Budujemy szkołę w Zambii

13 listopada w naszej szkole gościła siostra Barbara Gawełda ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, która niedawno wróciła z Afryki. Opowiedziała uczniom naszej szkoły – młodszym i starszym o tym, jak wygląda życie w Zambii. Swoją prelekcję uzupełniła zdjęciami oraz przedmiotami przywiezionymi z Czarnego Lądu. Mogliśmy zobaczyć afrykańskie zwierzęta, krajobrazy, a także zabudowania: chaty, kuchnie, studnię, kurnik i zagrodę dla kóz, zabawki wykonane przez dzieci, a przede wszystkim uśmiechniętych mieszkańców. Chociaż mają niewiele, potrafią cieszyć się i czerpać garściami z każdego dnia. Żyją prosto i ubogo. Nie wszystkich stać tam na edukację, a większe szanse na zdobycie wykształcenia mają chłopcy. Dziewczęta zajmują się domem i rodzeństwem. Dzieci wędrują do szkoły kilka kilometrów, zwykle jedzą jeden posiłek dziennie, do ich obowiązków należy przynoszenie wody, dlatego jednym z najcenniejszych przedmiotów w Zambii jest wiadro. Niektóre ciężko pracują w kamieniołomach. Siostra Barbara opowiedziała również o wierze mieszkańców w Jezusa, ich zaangażowaniu w liturgię podczas Eucharystii, a spotkanie zakończyła modlitwą. Tego dnia odbył się też w naszej placówce kiermasz misyjny, podczas którego można było wesprzeć budowę szkoły w Zambii.