CZYTAMY, BY UCZCIĆ NIEPODLEGŁĄ

17 września w naszej szkole już po raz kolejny miało miejsce „Narodowe czytanie”.
W tym roku akcja, której patronuje para prezydencka: Andrzej Duda i Agata Kornhauser – Duda, zbiegła się z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Lektorzy: zaproszeni goście, Dyrekcja, uczniowie sięgnęli nie tylko po „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Można było usłyszeć fragmenty mówiące o bohaterskiej obronie Jasnej Góry z  Trylogii Henryka Sienkiewicza, „Oczami dziecka” Elżbiety Kadzińskiej - Jagielskiej – mieszkanki Luszowic, która jako siedmioletnia dziewczynka przeżyła Powstanie Warszawskie, wiersze o Ojczyźnie.

Najmłodsi poznali historię przerwanego krakowskiego hejnału i obejrzeli film animowany o symbolach narodowych, starsi - kadry z „Potopu” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zakończenie, wpatrując się w zdjęcia ze zrywu narodowego z 1944 roku, zanucono piosenkę „Pałacyk Michla”.

Całości dopełniła prezentacja multimedialna i dekoracja. To była piękna lekcja patriotyzmu. Mamy nadzieję, że starsi i młodsi, dzieci i dorośli będą sięgać po polską literaturę i czytać nie tylko od święta, ale niemal codziennie.

Maria Nowak