Spotkanie Rodziny Szkół, którym patronuje święty Papież – Polak

26 września 2017 roku w Centrum Rekolekcyjnym „Arka” w Gródku nad Dunajcem miało miejsce spotkanie Rodziny Szkół, którym patronuje święty Papież – Polak. Dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie, rodzice, przedstawiciele różnych instytucji i władz wspólnie uczestniczyli w Eucharystii koncelebrowanej przez kapłanów uczących w tych szkołach; pod przewodnictwem księdza biskupa Andrzeja Jeża.

Pasterz diecezji w swojej homilii podkreślił, iż wspaniałą nauczycielką i wychowawczynią jest Maryja. Zachęcał pedagogów, by patrzyli na swoich podopiecznych tak, jak Matka Boża, która potrafi swoim wzrokiem objąć każde dziecko i dostrzec to, co kryje się w jego sercu. Taka perspektywa pozwala zobaczyć w danym człowieku to, co w nim jest cenne, piękne, wartościowe, jego talenty i dary. Dobry nauczyciel potrafi je wychwycić i pomóc uczniowi rozwinąć. Ci, którzy mają takie spojrzenie i wewnętrzne światło, są dla wychowanków prawdziwymi przewodnikami. Ks. Piotr Cebula, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin tarnowskiej kurii, a zarazem sekretarz Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej, wygłosił prelekcję na temat moralności myślenia u św. Jana Pawła II.Opowiedział też o przygotowaniach do V Synodu.

Przedstawiciele szkół otrzymali chlebki i świece z napisem „Idźcie i głoście”. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Podolu – Górowej prezentowali swój dorobek.

Niestety w związku z reformą edukacji Papieska Rodzina Szkół pomniejsza się. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by pielęgnować dziedzictwo św. Jana Pawła II na co dzień.