Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Luszowicach

                  
33-206 Luszowice, ul. Tarnowska 31                   
                Tel: 14 641 33 09                                                                    
                                                                                                                                                                                                                                                   

 

Konkursy

GMINNY KONKURS

„MISTRZ SUDOKU”

 

  1. Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów klas IV, V, VI, VII i VIII szkół podstawowych gminy Radgoszcz.
  2. Organizatorem konkursu są: Marzena Drożdżowska oraz Edyta Iwańska - nauczycielki matematyki Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Luszowicach.
  3. Do konkursu zgłosić można maksymalnie po dwóch uczniów z każdej klasy. Zgłoszenia prosimy przesłać na adres marzenade@op.pl . Zgłoszenia przyjmowane będą do 12 maja 2019 roku.
  4. Uczestnicy rozwiązują samodzielnie otrzymane diagramy sudoku w wyznaczonym przez organizatora czasie i miejscu.
  5. Uczestnicy konkursu w wyznaczonym czasie muszą rozwiązać 2  plansze. Do dyspozycji mamy plansze: średnią (czas przeznaczony na rozwiązani 10 minut) oraz trudną (czas przeznaczony na rozwiązanie 15 minut).
  6. Plansze będą punktowane wg skali trudności: średnia - 2pkt, trudna - 3pkt, za poprawne wpisanie każdej brakującej cyfry
  7. Zwycięzcą zostanie ten uczeń, który zdobędzie jak najwięcej punktów 
    w swojej kategorii wiekowej.
  8. W przypadku remisu odbędzie się dogrywka, w której zadecyduje krótszy czas poprawnego rozwiązania planszy średniej.
  9.  Należy stosować się do wszystkich uwag i poleceń organizatorów.
  10. 10. Uczestnik zobowiązany jest do zapoznania się (przed konkursem) z regulaminem konkursu oraz z zasadami rozwiązywania sudoku
  11. 11. Za niestosowne zachowania, tzn. niesamodzielne rozwiązywanie, przeszkadzanie innym lub inne zachowania budzące zastrzeżenia organizatorów, uczestnik może zostać wykluczony z konkursu.
  12. 12.Uczestnik sygnalizuje poprzez podniesienie ręki zakończenie pracy.
  13. 13.Uczniowie wypełniają diagram sudoku ołówkiem, w przypadku błędu używają gumki, pola nieczytelnie wypełnione będą uznane jako błąd. Ostatecznie wszystkie liczby wpisane ołówkiem do plansz należy poprawić długopisem.
  14. 14. Konkurs odbędzie się 13 maja 2019 roku o godzinie 1000 w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Luszowicach.
  15. 15. Dla zwycięzców przewidziano nagrody i dyplomy.

 

 

CELE KONKURSU:

 

Konkurs ma na celu popularyzację łamigłówek liczbowych wśród młodzieży szkolnej, rozwijanie logicznego myślenia, przewidywania, dostrzegania związków pomiędzy poszczególnymi etapami rozumowania. Zadowolenie z osiągniętego sukcesu, jakim jest samodzielne rozwiązanie łamigłówki, może zachęcić uczniów do ćwiczenia i poszukiwania rozwiązań innych problemów logicznych, matematycznych czy technicznych, pozwoli uwierzyć we własne możliwości.

 

O SUDOKU:

 

Sudoku ma swoje korzenie w średniowiecznej Arabii. Arabscy matematycy już w XIII wieku zajmowali się tzw. kwadratami łacińskimi (tak je nazwał słynny XVII wieczny matematyk Leonard Euler). Kwadrat łaciński to kwadratowa siatka wypełniona liczbami w ten sposób, że w każdym z rzędów każda z liczb występuje dokładnie jeden raz.

 

Sudoku rozwija umysł i logiczne myślenie, czyli coś, co ma każdy 
z nas. Konkurs ma na celu popularyzację łamigłówek liczbowych wśród młodzieży szkolnej, rozwijanie logicznego myślenia, przewidywania, dostrzegania związków pomiędzy poszczególnymi etapami rozumowania.
Dlatego organizujemy  szkolny  Konkurs „Mistrz Sudoku”.

Diagram sudoku składa się z 81 pól w układzie 9 x 9 i został podzielony na 9 mniejszych kwadratów o układzie 3 x 3 każdy. Łamigłówka ma tylko jedno rozwiązanie, do którego można dojść za pomocą logiki.


Gra polega na wypełnieniu planszy cyframi od 1 do 9 w ten sposób, aby 
w tym samym wierszu, w tej samej kolumnie, oraz w każdym sektorze 3×3 oznaczonym pogrubioną linią, znajdowała się tylko jedna taka sama cyfra. Innymi słowy w żadnej kolumnie, wierszu, lub oznaczonym sektorze nie może powtórzyć się dwa razy ta sama cyfra.